Можливо, скажіть ви, про неприємності в лазні краще не думати, але ще краще бути готовим до різних несподіваних ситуацій. Подана тут інформація стосується знань з розряду «Це повинен знати кожен». Будь ласка, уважно прочитайте цей текст і запам'ятайте його ключові моменти: не виключено, що якщо і не вам особисто, то комусь із вашого оточення у лазні чи сауні знадобиться ваша допомога. Просимо вас не сприймати опубліковані дані як страшилку: описані ситуації не можна назвати поширеними. І тим не менш, десь із кимось подібне може статися. Послухаємо поради від експертів по всьому, що стосується лазні або сауни, з сайту saunashop.com.ua
Допомога в лазні при тепловому ударі
Тепловий удар є небезпечним станом, що виникає внаслідок перегріву організму. Це призводить до порушення діяльності центральної нервової системи та інших фізіологічних систем. У більшості випадків тепловий удар стає закономірним результатом непомірного нагнітання жару в парилці та неправильне прогрівання всього тіла.
Симптоми: підвищена температура тіла (до 42 градусів), головний біль, запаморочення, відчуття тяжкості в голові, нудота та блювання, аритмічне дихання, втрата свідомості. При виникненні подібних симптомів потрібно відразу вийти з парильні, прийняти горизонтальне положення і постаратися поступово (у жодному разі не різко!) Зменшити температуру тіла. Найчастіше цього цілком достатньо, щоб ліквідувати тепловий удар.
Перша допомога: Потерпілого треба доставити у прохолодне місце. Забезпечте йому спокій, дайте багато пити, зробіть вологе укутування, покладіть холодний компрес на голову. Тепловий удар - стан куди небезпечніший, ніж непритомність. Тому хворому буде потрібна кваліфікована медична допомога
Допомога при непритомності в лазні
Непритомність - наслідок різкого відтоку крові від головного мозку. Наочний приклад: після тривалого ширяння людина різко встає з полиць і кров відразу відливає від голови.
Симптоми: Симптомами можуть бути запаморочення, порушення слуху, зору, слабкість, нудота, блідість. З появою цих ознак рекомендується прийняти сидяче або лежаче положення, і зробити кілька глибоких вдихів та видихів. Це збільшить швидкість кровотоку і мозок отримає додаткову кількість крові.
Перша допомога: Якщо непритомність все-таки відбулася, то потерпілого треба винести з парильні в прохолодне місце, укласти на спину і підняти ноги, щоб кров текла у напрямку мозку. Протріть обличчя прохолодним рушником. Не треба хльостати по щоках потерпілого, здебільшого вищеописаних заходів цілком достатньо. При звичайному непритомності постраждалий приходить до тями завдяки цим найпростішим заходам протягом 5 хвилин. Якщо ні діставайте нашатирний спирт та дайте понюхати постраждалому. Цим самим спиртом можна розтерти віскі. Якщо цього не сталося, значить, ймовірно серйозніше ускладнення або захворювання: сильний тепловий удар, порушення мозкового кровообігу (інсульт), діабетична кома та інші небезпечні для життя стани. У такій ситуації хворий повинен перебувати у повному спокої до приїзду фахівців, здатних надати кваліфіковану медичну допомогу.
Допомога під опіку в лазні або сауні
У парилці завжди багато пари, що обпалює, і гарячої води. Найнебезпечнішим же місцем є піч. Необережні дії з боку відвідувачів лазні можуть призвести до термічного опіку. Як показує практика, найчастіше за допомогою звертаються відвідувачі лазень із опіками І або ІІ ступеня, при яких не відбувається пошкодження глибоких шарів шкіри. При отриманні опіку необхідно якнайшвидше підставити обпалену ділянку під холодну проточну воду, а потім обробити уражене місце спеціальними засобами.
Перша допомога: Перша допомога в лазні при цьому випадку краще використовувати Пантенол. Після обробки обпаленої зони слід накласти на рану стерильну пов'язку. Якщо на шкірі з'явилися пухирі, проколювати їх не можна. При великих опіках з ураженням значної площі шкірного покриву, при отриманні глибокого опіку, що супроводжується сильним почервонінням шкіри, появою на її поверхні пухирів жовтого кольору та підвищенням температури потрібно негайно залишити лазню та звернутися за допомогою до лікарні. Серйозні опікові травми потребують кваліфікованої медичної допомоги.
Допомога при отруєння вгарним газом у лазні
Отруєння чадним газом людина може отримати у разі використання дров'яної печі при неправильних організаціях системи вентиляцій. Тому – «приплив» свіжого повітря в парилку завжди має бути відкритим. Навіть якщо ви думаєте, що якщо приплив повітря в парилці закрити стане краще, не робіть цього.
Симптоми: Симптомами первинної ознаки отруєння чадним газом є: прискорене серцебиття, слабкість, нудота, шум у вухах, біль голови. При появі подібних симптомів, необхідно залишити парилку і вийти на свіже повітря.
Перша допомога: Перша допомога при появі задухи, тяжкості в грудях масажуйте комірцеву зону: передню частину грудної клітки до верхнього краю молочних залоз, шию, плечі і верхню частину спини. Прийоми: погладжування, розминання, розтирання. Це забезпечить добрий доступ кисню до легень. Якщо потерпілий знепритомнів, потрібно піднести його до носа вату з нашатирним спиртом. Після того як людина прийде до тями, необхідно напоїти гарячим солодким чаєм. По можливості звернеться до лікаря.
Допомога при носовій кровотечі при відвіданні лазні
Передумовами для носових кровотеч є підвищення тиску і крихкість судин. Спровокувати кровотечу може підвищена температура, тому спочатку потрібно піти з парильні в прохолодне приміщення, сісти або лягти, трохи закинути голову назад і злегка перетиснути перенісся. Якщо під рукою є перекис і вата, можна зупинити кров, помістивши в ніздрі по змоченому перекисом ватному тампону. Продовжувати лазневі процедури далі не варто.
Що робити, якщо у лазні заболіло серце?
Болі в області серця – найсерйозніший сигнал! Негайно залиште спекотне приміщення і ляжте на спину. Якщо біль не проходить протягом 10 хвилин, дзвоніть у «Швидку» - чекати, що симптом піде сам собою, більше не варто. Навіть якщо біль відступить, обов'язково наступного дня зробіть кардіограму та покажіть її лікареві. Запитайте лікаря, чи можна вам відвідувати лазню.
Рубрика: Статьи. Читать весь текст на portal.kharkiv.ua.